top of page
317376_156503361103637_1819477290_n.jpg

Nasza historia

Działamy od 1977!

009.jpg

Ruch - Światło Życie w naszej parafii bierze swój początek od osoby Sługi Bożego Ks. Józefa Kurzei - pierwszego proboszcza. Nasza wspólnota rodzi się w raz z tworzeniem parafii i budową kościoła parafialnego. Wiosna 1977 r. to szczególna data, kiedy to odbyło się w punkcie katechetycznym pierwsze spotkanie i tą datę przyjmuje się jako datę powstania Naszej Wspólnoty. Pierwszym moderatorem został Ks. Franciszek Jańczy. Nasza Wspólnota przez długi czas była bardzo liczna. Wspólnota prowadziła szeroką działalność na rzecz Nowej Kultury, dokładnie rok później w 1978 wystawiła pierwsze przedstawienie - Jasełka. 22 czerwca 1983 Jan Paweł II dokonuje Aktu Konsekracji Nowego Kościoła, a w 1986 roku Wspólnota otrzymuje Błogosławieństwo Papieskie. 13 Grudnia 1981 w Polsce wybucha Stan Wojenny.

foto20.jpg


W latach 1988 – 1991 kolejnym moderatorem zostaje Ks. Andrzej Kopicz. Szkoła animatora rozpoczyna swoje istnienie w naszej parafii.
We wrześniu 1993 roku – nowym moderatorem został Ks. Stanisław Bercal. W Ruchu Światło – Życie nasza wspólnota była największą wspólnotą w rejonie Nowa - Huta. Pierwszym redaktorem parafialnej gazety „Ślad”, która wówczas była oazową gazetką, był mianowany asystent Grzegorz Latuszek, a Zespół Redakcyjny tworzyli animatorzy tacy jak: Marek Wielek, Karolina Muzyczka, Joanna Barańska, Małgorzata Mars, Grzegorz Mars, Tomasz Szopa. W tym czasie nasza wspólnota rozwija się wspaniale. Istnieje wiele miejsc formacji diakonijnej. I tak funkcjonują diakonie: Techniczna, Teatralna, Sportowa, Służby Liturgicznej Ołtarza, Modlitwy, Jedności, Animatorów i Słowa itp. Ks. Stanisław Bercal organizuje coroczne dni skupienia animatorów w Ośrodkach w Siedlcu i dziesięciodniowe rekolekcje zamknięte formacyjno - modlitewne w Groniu. Wspólnota liczy dwanaście grup formacyjnych, w których każdy ma obowiązek uczestniczenia w formacji służby na miarę możliwości i otrzymanych darów we wspólnocie, oraz obowiązkowo pełni posługę przy ołtarzu. Ks. Stanisław Bercal jest najbardziej wymagającym moderatorem. W październiku 1994 roku oazowe pisemko Ślad przeradza się w pismo ogólno parafialne. Formacja dla służby liturgicznej ołtarza jest obowiązkowa. W roku 1995 nasza wspólnota jest już ogromna, ale Ks. Stanisław Bercal w Wielkim Poście roku 1995 zawiesza jej funkcjonowanie ze względu na dwie przyczyny: tworzenie się par, oraz niewierność charyzmatowi Ruchu „Światło - Życie”. Tym samym zostają zawieszone również wszystkie diakonie, natomiast animatorzy mają całkowity obowiązek ściągnięcia i odebrania Krzyży animatorskich. Odbywają się tylko spotkania piątkowe, nie ma spotkań w grupach. Ks. Stanisław nakazuje wziąć wszystkim animatorom i uczestnikom do ręki książkę Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego pt: „Charyzmat i Wierność” i na jej podstawie konstruować wszystkie spotkania piątkowe. W tym czasie wspólnota oczyszcza się i odnawia przed „Triduum Paschalnym” – 1995, rozpoczyna normalnie funkcjonować. W roku 1997 Ks. Stanisław Bercal odchodzi z naszej Wspólnoty Parafialnej do Bazyliki Mariackiej.
W roku 1997 moderatorem naszego Ruchu zostaje Ks. Leszek Uroda, który w tym czasie pełni obowiązki Moderatora Rejonowego. Na terenie parafii istnieje Rejonowa Diakonia Jedność. W ramach diakoni jedności istnieje Rejonowa Szkoła Animatora. Istnieją diakonie parafialne – oto najważniejsze z nich: Jedności, Modlitwy, tzw. „Kawiarniana”, Teatralna, Techniczna, Sprzątająca itp. Swoje istnienie rozpoczyna „Parafialna Wspólnota Wspólnot”. Spotkania odbywają się trzy razy w roku składają się z dwóch części wspólna Eucharystia i refleksja nad rozumieniem „bycia” wspólnoty – na jej czele stoi pasterz całej wspólnoty Ks. Józef Łuszczek. Niespodziewanie w Lutym 2001roku – naszą wspólnotę opuszcza Ks. Leszek Uroda, który zostaje przeniesiony do parafii Św. Floriana w Krakowie.
W lutym 2001 nowym moderatorem zostaje Ks. Czesław Stożek, który na miarę możliwości służy naszej wspólnocie. Z nim wyjeżdżamy na wspólne wycieczki do Czerniej i Krościenka nad Dunajcem – Centrum Naszego Ruchu. W roku 2002 Ks. Czesław opuszcza naszą wspólnotę. Z okazji 25 lecia naszej Wspólnoty, dnia 27 września 2002 roku dzięki decyzji i zgodzie Ks. proboszcza Józefa Łuszczka, oraz zgody Diakoni Animatorów - otrzymaliśmy w trakcie Eucharystii Uroczysty Akt nadania nazwy Naszej Wspólnocie, który brzmi: „IGNIS ARDENS” - to znaczy „OGIEŃ ZAPALAJĄCY”. Powstało logo naszej Wspólnoty. Słowo to zostało wypowiedziane nad trumną Sługi Bożego Ks. Józefa Kurzei przez Ojca Jacka Stożka, Opata Mogilskiego Zakonu Cystersów. Słowa te najlepiej charakteryzują postać i osobę Sługi Bożego Ks. Józefa. Odnoszą się do jednego z Wielkich Papieży ostatnich czasów Błogosławionego Jana XXIII – Papieża Soboru Watykańskiego II.

 

20171002_203304.jpg



Po Wielkanocy 2002 następnym moderatorem zostaje Ks. Zygmunt Filip Badurski. Wspólnota rozpoczyna kolportaż gazety parafialnej „Ślad” w tym czasie mamy jeszcze „dość” dużą liczbę animatorów. Przed Bożym Narodzeniem tradycyjnie Oaza ubierała choinki do kościoła. 7 IV 2004 – w Wielki Czwartek jak zawsze Oaza składała życzenia dla księży pracujących w parafii. Jak zawsze wspaniale przygotowane adoracje przy Bożym Grobie, a w Wielką Sobotę po jutrzni wspólne święcenie pokarmów upamiętnione na fotografii. 8 V 2004 odbyła się wycieczka oazowa do Zakopanego. Po wakacjach roku 2004 następuje kolejna zmiana księdza moderatora, zostaje Ks. Jarosław Kulka; naszą wspólnotę dotykają kolejne przemiany, a także opuszczają nas kolejni animatorzy. Wyjeżdżamy na wspólną wycieczkę do Zakopanego. Wspólnotę dotyka niż demograficzny, opuszczają nas kolejni animatorzy, przeżywamy głęboki kryzys związany z naszą duchowością. Ks. Jarosław jednak robi wszystko co może, aby na nowo przywrócić dynamikę jaką jest wspólnota odnowy w parafii. W maju 2006 roku do Polski przyjeżdża Ojciec Święty Benedykt XVI, który mówi nam o budowie domu na skale, którą jest sam Chrystus. Ta pielgrzymka jest czasem odnowy naszych serc i nas samych, a przez to także naszej wspólnoty. W czerwcu 2006 roku Ks. Jarosław Kulka odchodzi z naszej wspólnoty na dalsze studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. 
Od września 2006 nowym moderatorem decyzją Ks. proboszcza Józefa zostaje Ks. Robert Michałek który, pełnił obowiązki Moderatora Dekanatu w Parafii Skawina „Ogrody” - ma pewne doświadczenie moderatorskie.

 



We wrześniu 2007 moderatorem zostaje Ks. Franciszek Gruszka. Był on inicjatorem tak zwanych Mszy Świętych dla młodzieży. Pierwszą taką Mszę ks. Franciszek odprawił 2 września 2008 roku o godzinie 18.30.  Aktywnie w to dzieło włączyła sie nasza wspólnota oazowa.  Podczas każdej Mszy Świętej schola animowała śpiewem, natomiast lektorzy posługiwali przy ołtarzu. Bardzo często ks. Franciszek zaskakiwał  zebranych. Na przykład podczas Wielkiego Postu rozdał wszystkim młodym krzyże, a podczas Adwentu świece. Co tydzień układał Homilie przeznaczoną specjalnie dla młodzieży. Dzięki temu zawsze na "18.30" było bardzo wielu młodych ludzi z całej parafii i nie tylko.  Do dziś w naszej parafii odprawiana jest Msza Święta dla młodzieży lecz obecnie jest ona połączona z msza studencką i odbywa się o godzinie 19:00. Ks. Franciszek  zajmował się także przygotowanie członu Nowohuckiego pielgrzymującego na Jasną Górę. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu, z roku na rok rosła liczba pielgrzymów idących prosić o łaski przed najświętszy obraz. Ks. Franciszek Gruszka w czerwcu 2009 roku został skierowany do bardzo trudnego zadania, jakim jest budowa kościoła na os. Europejskim.
Od września 2009 roku moderatorem wspólnoty został ks. Zbigniew Medoń. Ks. Zbigniew na nowo zbudował jedność pomiędzy oazą i służbą liturgiczną, rozwiązał wszelkie wyjazdy kolonijne organizowane przez parafię, a na ich miejsce Oazie Dzieci Bożych, Oazie Młodzieżowej, Ministrantom i Lektorom zaoferował wakacyjne rekolekcje organizowane przez Centrum Ruchu Światło-Życie. Formacja dla Służby Liturgicznej ponownie staje się obowiązkiem. Mimo odczuwalnego braku animatorów, wspólnota rozrasta się. Stopniowo odradzają się diakonię: liturgiczna, muzyczna, modlitwy, teatralna, twórcza etc. Nasza wspólnota przeżywa wzrost demograficzny. Od 2011 roku na rekolekcje wakacyjne jeździ corocznie ponad 70 uczestników, co stanowi największą liczbą w całej diecezji. Młodzież prócz rozwoju duchowego miała okazję spędzać czas aktywnie. Moderator chętnie zapraszał młodzież na wycieczki rowerowe, do gry w piłkę nożną oraz do korzystania z siłowni parafialnej. Coś dla ducha i coś dla ciała. W 2014 roku Ks. Zbigniew podejmuje posługę głównego przewodnika Chrzanowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i zostaje wikariuszem parafii MB Różańcowej w Chrzanowie.

x.Gruszka.jpeg
ODB4.jpg
bottom of page