top of page
  • oazamistrzejowice

Co robić? - Akatyst!

Co robić, kiedy na żywo można się spotkać tylko w maseczkach i w dużych odległościach, ciężko jest osobiście porozmawiać, a w kościele też obowiązują ograniczenia? Najlepszą radą jest modlitwa! Planowaliśmy zaśpiewanie akatystu na Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, ale niestety i tutaj pandemia pokrzyżowała nam plany. Jednak nic straconego, skoro kościoły już zostały otwarte.

Akatyst jest hymnem liturgicznym. Nazwa pochodzi z greckiego ακάθιστόσ = ά-nie, καθιδευ-siedzieć. Akatysty są zawsze śpiewane na stojąco, składają się z mniejszych form poezji liturgicznej - ikosów i kondakionów (zazwyczaj 13 kondakionów i 12 ikosów). Akatyst to jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, którego historia sięga V w., a jego autorstwo jest przypisywane świętemu Romanowi Pieśniarzowi. Legenda mówi, że świętemu słowa i melodia Akatystu objawiły się w cudowny sposób. Podczas snu ukazała mu się Matka Boska, która dała mu do spożycia zwój. Rano święty Roman wyśpiewał treść zwoju. Był to hymn ku czci Bogurodzicy. Po raz pierwszy wykonano go w 626 r. w Konstantynopolu. Za najwierniejszy polski przekład Akatystu uważa się ten, którego dokonał w 1980 r. marianin ojciec Sergiusz Jan Gajek. Największe zasługi w powrocie Akatystu do liturgii ma święty Jan Paweł II, który wskazał to nabożeństwo, wspólne dla Kościoła Wschodniego i Zachodniego, jako drogę, która poprowadzi do jedności obu Kościołów.



Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych to piękna okazja do wyśpiewania czci Matce Bożej. Tytuł Wspomożycielki Wiernych zawiera w sobie wszystkie wezwania, w których Kościół wyrażał Najświętszej Maryi Pannie potrzeby i troski swoich dzieci. Gdy tylko zaczął rozwijać się wśród wiernych kult Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Syna nakazywała uciekać się do Niej we wszystkich potrzebach. Święci Kościoła mówili, że "Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych" (św. Efrem); "nieustanną i potężną Wspomożycielką" (św. Grzegorz z Nazjanzu). Z treści pism doktorów Kościoła wynika, że przez słowo "Wspomożycielka" rozumieli oni wszelkie formy pomocy, jakich Matka Boża nam udziela i udzielić może.

Wielkim czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki był salezjanin, prymas Polski, kardynał August Hlond. Nie mniej żarliwym apostołem Maryi Wspomożycielki był jego następca, kardynał Stefan Wyszyński. 5 września 1958 roku dzięki jego staraniom Episkopat Polski wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o wprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim. Episkopat Polski chciał w ten sposób podkreślić, że naród polski nie tylko wyróżniał się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, ale że może wymienić wiele dat, kiedy doznał Jej szczególniejszej opieki.

Wiele osób po modlitwie zwracało się do nas z prośbą o regularne wprowadzenie tego nabożeństwa do naszej parafii. Bardzo się cieszymy, że taka forma odpowiada naszym parafianom i możemy wspólnie zachwycać się jej pięknem. Będziemy się starać odpowiadać na te prośby!


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page