top of page
  • oazamistrzejowice

Wtorkowe adoracje

Pierwotna praktyka adoracji Najświętszego Sakramentu wywodzi się z Liturgii Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, gdy były adorowane i przechowywane święte postaci. Przechowywano także konsekrowane Hostie, aby móc zanieść je osobom, które nie mogły uczestniczyć w Eucharystii, głównie z powodu choroby lub pobytu w więzieniu. Z czasem rozwinął się z tego zwyczaj adoracji tego Sakramentu.

Przez adorację rozumiemy oddawanie czci i chwały Jezusowi obecnemu w Chlebie Eucharystycznym. Nie można zapomnieć o ścisłym związku adoracji z Mszą Świętą. To z Eucharystii wypływa źródło adoracji. Kult Eucharystii powinien rozszerzać się na codzienność, na modlitwę przed tabernakulum także poza mszą. Tajemnica Eucharystii została ustanowiona z miłości i uobecnia sakramentalnie Chrystusa, więc zasługuje na szczególne dziękczynienie i cześć. Jan Paweł II nauczał, że kult eucharystyczny, trwanie na adoracji przed Najświętszym Sakramentem jest jak zatrzymanie się i oparcie głowy na piersi Jezusa niczym umiłowany Uczeń.

Rozróżniamy formy adoracji: zwykłą, uroczystą i szczególną. Do zwykłej należą np. uklęknięcie na jedno kolano podczas przechodzenia przed tabernakulum w kościele, uklęknięcie na Podniesienie czy klęczenie podczas prywatnej modlitwy. Do formy uroczystej zalicza się każde wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji, czyli to co zwyczajowo rozumiemy jako adorację. Szczególne formy to między innymi Nabożeństwo Czterdziestogodzinne i adoracja wieczysta, czyli wystawienie Najświętszego Sakramentu „na stałe” w kaplicy przy kościele.

Z uwagi na to, że w naszej parafii nie jest praktykowany zwyczaj adoracji wieczystej, a brakowało nam Wieczorów Nikodema organizowanych przed Światowymi Dniami Młodzieży, to młodzież oazowa postanowiła stworzyć przestrzeń cotygodniowej modlitwy w ciszy. W każdy wtorek o godzinie 19 w dolnym kościele ksiądz Michał wystawia Najświętszy Sakrament, a następnie przez godzinę zgromadzeni wierni adorują go. Przyjść może każdy, nie jest to zamknięte spotkanie wspólnoty, ale otwarta inicjatywa. Nasza indywidualna modlitwa kończy się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia, w której jednoczymy się z ofiarą Chrystusa i odwołujemy się do ogromnej Miłości, jaką Bóg Ojciec darzy swojego Syna, a w Nim wszystkich ludzi. Zapraszamy serdecznie w każdy wtorek o 19 do dolnego kościoła!



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page